Zespół Aspergera – jak się objawia?
Redakcja 5 lipca, 2022Medycyna i zdrowie ArticleW dzisiejszych czasach różnorodność neuronalna jest coraz częściej zrozumiana, przez co życie wielu osób jest coraz łatwiejsze. Do takiej grupy zaliczają się osoby z Zespołem Aspergera, którego objawy można zauważyć już we wczesnym dzieciństwie. Czym dokładnie jest ta przypadłość i jakie zachowania dziecka mogą na nią wskazywać?
Zespół Aspergera – czym jest i jakie ma przyczyny?
Zespół Aspergera znajduje się na spektrum zaburzeń autystycznych. Nie jest to choroba, a jedynie różnica w funkcjonowaniu mózgu, przez którą dziecko, a później dorosły, może mieć problemy z nawiązywaniem i podtrzymywaniem społecznych relacji z innymi ludźmi. Dysfunkcja społeczna nie jest jednak jedynym z objawów. Sam termin pochodzi od nazwiska badacza, który pierwszy wyróżnił główne objawy tego rodzaju przypadłości.
Niestety, do dziś nie ma pewności, co tak naprawdę powoduje wystąpienie Zespołu Aspergera. Widać jednak pewne zależności, o których warto wspomnieć. Jakie mogą być jego przyczyny?
- Zespół Aspergera występuje częściej, gdy ojciec dziecka w czasie poczęcia przekroczył 40. rok życia.
- Występowanie zwiększa się, gdy matka podczas ciąży przebyła toksoplazmozę, różyczkę lub ospę.
- Czynnikami predysponującymi mogą być również zespół łamliwego chromosomu X i zespół Retta.
Warto wiedzieć, że Zespół Aspergera nie występuje z powodu problemów emocjonalnych dziecka w jego wczesnej fazie rozwoju. Powody zdają się być w dużej mierze skupione w funkcjonowaniu mózgu.
Jakie są pierwsze objawy Zespołu Aspergera?
Na początku warto sobie zdać sprawę z tego, że wiele objawów Zespołu Aspergera jest dość niespecyficzna, a przez to nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy nimi a pewnością diagnozy. Wszystkie objawy tutaj przedstawione są bardzo poglądowe i mogą różnić się w zależności od indywidualnego przypadku.
Do ogólny objawów u dziecka można zaliczyć przede wszystkim:
- wycofanie społeczne, które uwydatnia się nie tylko w kontakcie z rówieśnikami, ale często też samymi rodzicami i bliskimi,
- trudności w komunikacji niewerbalnej, a w tym gestów i mimiki,
- przywiązanie do rytuałów i schematów wykonywania czynności,
- brak zrozumienia metafor i ironii, które objawia się rozumieniem wszystkiego w sposób dosłowny,
- trudności z utrzymaniem równowagi i dysfunkcje motoryczne,
- zachowania obsesyjno-kompulsywne.
Widząc dużą część z tych objawów u swojego dziecka, warto skonsultować się ze specjalistą – psycholog online pozwoli na rozwianie wątpliwości i ewentualnie wdrożenie terapii, która pomoże dziecku w łatwiejszym funkcjonowaniu w społeczeństwie.
You may also like
Najnowsze artykuły
O naszym portalu
Szukasz miejsca, gdzie znajdziesz informacje i artykuły na różne tematy? Nasz portal wielotematyczny oferuje bogaty wybór tekstów z dziedziny sportu, rozrywki, biznesu, podróży, technologii i wielu innych. Każdy znajdzie u nas coś dla siebie.
Kategorie
- Biznes i finanse
- Budownictwo i architektura
- Dom i ogród
- Dzieci i rodzina
- Edukacja i nauka
- Elektronika i Internet
- Fauna i flora
- Film i fotografia
- Inne
- Kulinaria
- Marketing i reklama
- Medycyna i zdrowie
- Moda i uroda
- Motoryzacja i transport
- Nieruchomości
- Praca
- Prawo
- Rozrywka
- Ślub, wesele, uroczystości
- Sport i rekreacja
- Technologia
- Turystyka i rekreacja
Dodaj komentarz