Jak funkcjonować z niewydolnością oddechową?
Redakcja 13 lipca, 2022Medycyna i zdrowie ArticleNiewydolność oddechowa występuję, gdy płuca chorego nie są zdolne do wymiany gazowej na poziomie proporcjonalnym do zapotrzebowania organizmu. Do takiej sytuacji może dojść z różnych przyczyn m.in. uszkodzenie płuc, zmniejszona wentylacja, nowotwory układu oddechowego, otyłość, choroby śródmiąższowe płuc np. marskość czy pylica, choroby serca. Większość z nich jest albo w niedalekiej przyszłości może stać się chorobą cywilizacyjną. Już teraz w społeczeństwie coraz więcej osób zmaga się z tą ciężką i często nie uleczalną chorobą.
Głównym objawem przewlekłej niewydolności oddechowej jest duszność. Początkowo nie wielka, łatwa do zbagatelizowana, często może być mylona z zadyszką, chwilową gorszą kondycją. Z czasem duszność, tzw. utrata tchu, pojawia się podczas większego wysiłku, a później także przy niewielkiej aktywności lub w spoczynku. Takie trudności z oddychaniem mogą prowadzić także do sinicy oraz zagrożenia zdrowia i życia.
W najcięższym stadium przewlekłej niewydolności oddechowej chory musi całodobowo korzystać z tlenoterapii. Polega ona na dostarczaniu do organizmu tlenu, dzięki czemu zwiększa się jego stężenie we wdychanym powietrzu. W takich sytuacjach bardzo sprawdzają się koncentratory tlenu . Takie urządzenie to alternatywa dla butli tlenowych. Koncentrator tlenu działa jednak na innej zasadzie, pobiera powietrze z otoczenia, usuwa z niego azot i w ten sposób podnosi poziom tlenu. Dodatkowo oczyszcza, filtruje i nawilża powietrze dostarczane do organizmu chorego.
Innym sprzętem, które znacząco może ułatwić funkcjonowanie pacjenta z niewydolnością oddechową w codziennym funkcjonowaniu jest krzesełko przyschodowe . Pozwala ono, przy niewielkim nakładzie sił, pokonać choremu schody, te w mieszkaniu, ale i te prowadzące do świata zewnętrznego.
Niewydolność oddechowa i konieczność ciągłego korzystania z aparatów tlenowych sprawia, że chorzy często zostają uwięzieni w czerech ścianach. Niestety odbija się to na ich zdrowiu nie tylko psychicznym. Bardzo ważne w procesie leczenia jest jak najdłuższe umożliwianie pacjentowi w miarę normalnego życia. W XXI w to zadanie chodź nadal bardzo trudne jest ułatwiane przez wiele sprzętów, które wspierają chorych w codziennym funkcjonowaniu.
Warto pamiętać, że na wszelkie sprzęty umożliwiające likwidacje barier architektonicznych można uzyskać dofinansowanie, z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, nawet w wysokości 95% wartości .
You may also like
Najnowsze artykuły
- Galerie handlowe – nie tylko miejsce zakupów, ale także przestrzeń do spotkań
- Karty Kredytowe
- Jak odświeżyć męską garderobę z modnymi inspiracjami
- Jak wybrać idealne legginsy sportowe damskie na trening? Praktyczny przewodnik
- Jak stworzyć zachwycające dekoracje na Halloween: Pomysły na efektowne dekoracje halloweenowe
O naszym portalu
Szukasz miejsca, gdzie znajdziesz informacje i artykuły na różne tematy? Nasz portal wielotematyczny oferuje bogaty wybór tekstów z dziedziny sportu, rozrywki, biznesu, podróży, technologii i wielu innych. Każdy znajdzie u nas coś dla siebie.
Kategorie
- Biznes i finanse
- Budownictwo i architektura
- Dom i ogród
- Dzieci i rodzina
- Edukacja i nauka
- Elektronika i Internet
- Fauna i flora
- Film i fotografia
- Inne
- Kulinaria
- Marketing i reklama
- Medycyna i zdrowie
- Moda i uroda
- Motoryzacja i transport
- Nieruchomości
- Praca
- Prawo
- Rozrywka
- Ślub, wesele, uroczystości
- Sport i rekreacja
- Technologia
- Turystyka i rekreacja
Dodaj komentarz