Mleko jest podstawą codziennej diety niemal wszystkich ssaków, w tym człowieka, a jego znaczenie od zawsze było znane jako źródło składników odżywczych i witamin niezbędnych dla dobrego samopoczucia naszego organizmu.
Dzięki procesowi termicznej regeneracji, czyli pasteryzacji, mleko staje się całkowicie bezpiecznym produktem, który można bez obaw spożywać w każdej chwili. W rzeczywistości, z jednej strony pasteryzacja niszczy wszelkie mikroorganizmy chorobotwórcze, z drugiej zaś zachowuje niezbędną ilość białek serwatkowych, które czynią ten cenny produkt niezbędnym dla zrównoważonej i zdrowej diety.
Mleko jest podstawą naszej diety
Mleko jest podstawą w codziennej diecie niemal każdego z nas. Przyjmowane regularnie, w naturalny i prosty sposób gwarantuje naszemu organizmowi optymalną ilość składników odżywczych. Szklanka ciepłego lub zimnego mleka może być spożywana w ciągu dnia, na śniadanie, jako przekąska lub przed snem. Mleko to dobry, zdrowy i wszechstronny pokarm, do tego stopnia, że stanowi doskonałą bazę dla wielu przepisów, zarówno słodkich, jak i wytrawnych. Oprócz różnic w zawartości tłuszczu (pełne, częściowo odtłuszczone lub odtłuszczone), różne rodzaje mleka wyróżnia się również ze względu na stopień przetworzenia. Ważne jest przede wszystkim rozróżnienie mleka pasteryzowanego od sterylizowanego.
Co to jest pasteryzacja?
Pasteryzacja to obróbka cieplna, której poddawane jest surowe mleko w celu wyeliminowania obciążenia mikrobiologicznego obecnego w płynie świeżego mleka, ponieważ jest ono potencjalnie szkodliwe ze względu na zanieczyszczenie środowiska. Ta niezbędna obróbka ma na celu uczynienie mleka bezpiecznym dla zdrowia konsumentów. Mleko poddawane jest obróbce termicznej w wysokich temperaturach, co oprócz długotrwałego zabijania zarazków, znacznie zmniejsza procent białek serwatkowych obecnych w płynie. Jest to również proces termicznej rekonstytucji mleka, mający na celu wyeliminowanie obecności szkodliwych drobnoustrojów, ale jednocześnie zachowanie wartości odżywczych serwatki.
Podczas pasteryzacji mleko jest podgrzewane powyżej +72 stopni, ale poniżej temperatury wrzenia. W ten sposób mleko zachowuje swoje cechy organoleptyczne i utrzymuje poziom białka serwatkowego powyżej 14%. Wiele badań wykazało, że pasteryzowane świeże mleko, spożywane codziennie, dostarcza naszemu organizmowi niezbędną ilość składników odżywczych i witamin potrzebnych do ochrony i przeciwdziałania skutkom starzenia się.
Proces pasteryzacji mleka jest więc gwarancją naszego zdrowia, gdyż zapobiega namnażaniu się mikroorganizmów chorobotwórczych i zachowuje w świeżym mleku dużą część korzystnych dla naszego organizmu białek serwatkowych w niezmienionej postaci.
You may also like
Najnowsze artykuły
- Jak bezpiecznie kupić nieruchomość w Turcji – przewodnik dla inwestorów
- Farba dekoracyjna do elewacji – jak wybrać odpowiedni produkt na zewnątrz domu?
- Faktoring w pigułce
- Kulinarne warsztaty integracyjne: jak zaplanować imprezę integracyjną dla firmy, która zbuduje zespół
- Magiczna wycieczka do Transylwanii – odkryj atrakcje i tajemnice regionu
O naszym portalu
Szukasz miejsca, gdzie znajdziesz informacje i artykuły na różne tematy? Nasz portal wielotematyczny oferuje bogaty wybór tekstów z dziedziny sportu, rozrywki, biznesu, podróży, technologii i wielu innych. Każdy znajdzie u nas coś dla siebie.
Kategorie
- Biznes i finanse
- Budownictwo i architektura
- Dom i ogród
- Dzieci i rodzina
- Edukacja i nauka
- Elektronika i Internet
- Fauna i flora
- Film i fotografia
- Inne
- Kulinaria
- Marketing i reklama
- Medycyna i zdrowie
- Moda i uroda
- Motoryzacja i transport
- Nieruchomości
- Praca
- Prawo
- Rozrywka
- Ślub, wesele, uroczystości
- Sport i rekreacja
- Technologia
- Turystyka i rekreacja
Dodaj komentarz